Makine
http://makine.anatolianrock.com
Makine Official Site
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
MAKiNE @ YUXEXES programı röportajı (16.12.2009)

röportaj videosunun tamamı:
http://www.youtube.com/watch?v=niVlwjdCpL4

Televizyonlarımızda yepyeni videosu ile izlediğimiz yepyeni bir grup var; Makine. Makine'nin 'üzgün' adlı videosunu izliyoruz ama Makine o kadar da yeni bir grup mu acaba? Biraz onların da mazisi var. Onlar da piyasamızda artık yerini belirlemiş, çıktığı konserlerde çıktığı yerleri doldurmayı başaran bir grup. Hikayenin devamını şimdi kendilerinden öğreneceğiz hatta kendisinden öğreneceğiz.

Güven Erkin Erkal: Nasılsın Can?

Can Uzunallı: İyi abi sen ne yapıyorsun?

Güven Erkin Erkal: İyidir. Grup elemanları nerede? Gelmediler mi?

Can Uzunallı: Valla gelecekler de bilmiyorum neredeler ben de tam olarak. :)

Güven Erkin Erkal: :) Can İzmir'den bizim için geldi arkadaşlar. Makine henüz İstanbul'a yerleşmiş bir grup değil. Bir röportajımız var dediğimiz zaman grubun solistini biz buraya getiriyoruz. Sağolsun o da üşenmiyor buralara kadar geliyor. :) Evet Makine'nin hikayesini biz senden öğrenelim. Albüm için gözümüz de yollarda, biraz da gecikiyor. Bütün bunların hikayesini buyurun.

Can Uzunallı: 2006 yılında oluştu Makine. Son kadro öyle yapılandı. Daha sonra tekrar bir değişiklik oldu. Öncesinde de zaten müzik yapıyorduk ama Makine adı altında, yani o düşünceyle, o zihniyetle 2006 yılında başladı herşey. Ardından 11. Roxy Müzik günlerinde üçüncülük ve Yüxexes jüri özel ödülünü aldık.

Güven Erkin Erkal: A unutur muyum ya? İnşallah yılın müzik grubu ödüllerini falan da veririz yani :)

Can Uzunallı: :) inşallah. Sonrasında 2007'de Kevin Moore'la çalışmaya başladık. Dream Theater'dan tanıdığımız Kevin Moore. Beş şarkılık bir ön prodüksiyon aşamasıydı bu. Bestesel bir durum yoktu. Yani melodik bir katkısı olmadı. Ancak teknik olarak, kayıt olarak baya birşeyler öğrendik, baya faydalıydı, baya zevkliydi. Sonrasında o beş şarkıdan sonra, yani çalışmamız bitti Kevin Moore ile. On iki şarkılık albüm için...

Güven Erkin Erkal: Albümü ondan sonra kendiniz kotardınız galiba. Düzenlemeleri falan kendi içinizde mi hallettiniz? Nasıldı?

Can Uzunallı: Düzenlemeler zaten hep bizim kendi içimizdeydi. On iki şarkılık bir projeye başladık. Ne yaparız, ne ederiz, nasıl şekillenir falan o biraz uzun sürdü. Bir de tamamen kendimiz birşeylere uğraştığımızdan, yani teknik sorunlarımız oldu, düzenlemeyi beğenmedik, tamamen içimize sinmesi için uğraştık. Sonunda "tamam bu iyidir" dediğimiz noktadan itibaren de videoyu çekmeye başladık.

Güven Erkin Erkal: Siz albümü olmayan bir grup olarak mesela, örneğin Eskişehir'e gittiğim zaman bir bakıyorum duvarlarda böyle billboardlar falan "Makine grubu burada" diye duyurular falan yapılmaya başlanmış. Belli ki iyi bir dinleyici kitlesi de orada edindiniz, mekan sahipleri böyle haftada bir, ayda bir sizi getiriyorlardı. Albüm çıkmadan bu kadar ilgiyi toplamayı nasıl başardınız?

Can Uzunallı: Onun için herhalde İzmir günlerine dönmek lazım. En başına. Arada sırada bara giden insanlardık genelde ve mekanlara gittiğimizde "neden insanlar hep aynı şeyleri çalıyor, başka şeyler yok mu, ne olur, ne biter" falan diye gittik ve piyasada bir şey vardı: "sert müzik öcüdür, cadıdır, aman uzak duralım" falan. Biz yavaş yavaş ona giriştik.

Güven Erkin Erkal: Bu arada klibinizden söz etmek istiyorum. Enteresan konusu olan bir video. Böyle ruh hastası bir grup var ya da artık en sonunda, bilmiyorum ne şartlara bağlı olarak gelmiş olan bir grup var. Güzel bir hikayeydi. Kimin aklına geldi, nasıl çekildi, kimler çekti?

Can Uzunallı: Videonun senaryosunu biz kendimiz oluşturduk. Yani birimiz bir fikir attı, öbürümüz "aa şunu da yapalım, bunu da edelim" falan derken birşeyler oluştu. P.A.R.I.S. Media ile çalıştık video için. Barış Kırımşelioğlu ile. Yeditepe hastanesinde çektik, İstanbul'da çektik videoyu. Eğlendik. Eğlenceliydi çünkü biraz daha farklı birşeyi yaptık. Çünkü sahnede çok fazla ciddiydik. Ne bileyim, eğlenmek istedik. Gerçekten eğlendik, komik duruma düşmek istedik. Biraz farklı bir Makine göstermek istedik insanlara. Valla zaten videoda dediğin gibi bir hastane ortamı, kendini grup sanan beş tane manyak gibi bir durum var haklısın :) O zihinsel gerçeklikle alakalı bir şey, öyle yazdık senaryoyu ancak ucunu da açık bıraktık. Yani insanlar ne anlamak istiyorsa onu bıraktık.

Güven Erkin Erkal: Peki, başarılı bir video olmuş ancak bundan sonra şimdi albümün çıkışını bekliyoruz. Albümün çıkışı ile beraber bir çıkış çalışması, bir çıkış videosu olacak mı?

Can Uzunallı: Tabi ki.

Güven Erkin Erkal: Hangi parçayı düşünüyorsunuz?

Can Uzunallı: Valla o parça konusunda şimdilik kararsızız. Yani 'sonu yok' adı çok geçiyor, ona çekebiliriz. Belki 'yaşam'a çekebiliriz çünü herşeyin başladığı şarkıydı. Ama yine bir sürpriz olabilir çünkü 'üzgün' de internette yayınlanan bir video değildi, pardon yayınlanan bir şarkı değildi. Ona çektik.

Güven Erkin Erkal: Albümün tahmin ediyorum bundan sonra çıkışı için fazla beklemememiz gerekiyor. Her ne kadar piyasa koşulları malum. Pat deyince hadi hemen albüm çıkartacağız demeseniz de herhalde fazla uzamaması gerekiyor?

Can Uzunallı: Tabi ki ona uğraşıyoruz. Yani şu an bitmiş bir albüm var elimizde. Tek sorun anlaşabileceğimiz, şartlarında anlaşabileceğimiz, iyi birşeyler yapabileceğimiz bir şirket. Şirket konusu da zaten sen daha iyi bilirsin :)

Güven Erkin Erkal: :) Aslında bunu söylemiş olman iyi oldu. Videonun da tam televizyonlarda döndüğü sırada, işte bir takım prodüktörlerin, hala bu konuda birşeyler üretmek isteyen insanların "mm sahibi yok bunların, dur bir görüşelim" demesinde yarar da var :)

Can Uzunallı: :) Valla bilmiyorum, yani ne olur, ne biter. Çünkü bu daha önce barla alakalı söylediğim, hani "öcü, sert, aman" durumları galiba şirketler için de geçerli. Gerçi onu kıranlar oldu. Mesela "Hayko Cepkin" bunu kırdı aslında. Ama hala biraz daha uzak bakılıyor. Yani cadı avı gibi bir durum var ortada. İşte "o şudur, bu budur, aman yapmayalım, biraz daha sakin şeyler olsun". Yani bilmiyorum sonrasında ne olur ne biter ama hiç olmadı hep yaptığımız gibi kendimiz yapacağız.

Evet, Makine'nin hikayesi böyle arkadaşlar. Makine'nin hikayesi aslında birçok grubumuzun hikayesiyle paralellikler taşıyor. Şöyle ki, televizyonlarımızda dönerken izlediğimiz bir "Dengesiz Herifler" ya da çeşitli grupları belki görüyorsunuz, izliyorsunuz. Bu grupların henüz bir bağlı bununduğu şirket yok. Dolayısıyla albümleri çıkmış değil ama çekmecelerde hazır bekleyen albümler var, albümü çıkması mutlaka gereken gruplar var. Makine ile konuşurken aklımıza bunlar da geldi.

[Haberin Eklenme Tarihi: 17.12.2009]

Haberlerin Tamamı >>